cerusite ایران اسلامی پاکستان پاکستان

cerusite: ایران اسلامی پاکستان پاکستان تروریستی حسن روحانی اقدام تروریستی عملیات تروریستی

گت بلاگز وب‌گردی فایل‌های پر از خالی در برابر آمار نجومی واحدهای خالی از سکنه ، کمبود مسکن با رشد قیمت اجاره‌بها خود را نشان داد

رکود طولانی و بیش از حد ساخت و ساز مسکن در ۳ یا ۴ سال گذشته این روزها خود را به شکل کم شدن فایل‌های اجاره مسکن در دفاتر مشاوران املاک نشان می‌دهد به طوری که

فایل‌های پر از خالی در برابر آمار نجومی واحدهای خالی از سکنه ، کمبود مسکن با رشد قیمت اجاره‌بها خود را نشان داد

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، جهش و زیاد کردن افسارگسیخته قیمت مسکن در سال های 85 و 86 و بعد از آن 90 و 91 باعث شد تا بسیاری از سرمایه داران و انبوه سازان با طمع زیاد و به این امید که در دهه 90 هم می توانند با ساخت و ساز سودهای کلانی ببرند وارد عرصه ساخت و ساز شدند. بعضی از سازندگان مسکن که اصلاً تجربه ای در این بخش نداشتند و این کار را شغل دوم خود می دانستند اقدام به ساخت و ساز کردند به این امید که با ساخت و ساز سودهای کلانی ببرند.

عبارات مهم : اجاره
اما این کارها در حالی صورت گرفت که اکثر سازندگان به یک عنوان توجه نکرده بودند و آن اینکه رشد و جهش قیمت مسکن در آخرهای دهه 80 قدرت خرید متقاضیان را به شکل قابل توجهی کم کردن داده بود.

این کم کردن قدرت خرید باعث شد تا به یکباره بازار مسکن با تولید و عرضه واحدهای مسکونی که متقاضیان توان خرید آنها را ندارند مواجه شود. این وضعیت، رکودی مطلق بر بازار مسکن حاکم کرد که در نوع خود بی سابقه بود.

طولانی شدن رکود ساخت و ساز از یک سو و پایین بودن قدرت خرید از سوی دیگر باعث شد تا بازار مسکن به یکباره در یک بلاتکلیفی شدید به سر برد. بی رغبتی سازندگان باعث شد تا ساخت و ساز به شکل قابل توجهی کم کردن یابد و عدم توانایی خرید مسکن از سوی متقاضیان نیز باعث شد تا واحدهای تولید شده است روی دست سازندگان بماند.

هرچند اکثر سازندگان، بنا به دلایلی مثل داشتن چک های سر رسیده شده است مجبور به کم کردن قیمت های پیشنهادی شدند ولی باز هم واحدهای مسکونی به فروش نرفت.

براساس این گزارش، آخرین سرشماری مرکز آمار نشان می دهد که دو میلیون و 500 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد که حدود 400 هزار واحد آن در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران است،اما هنوز مشخص نیست که این واحدهای مسکونی در کدام مناطق ساخته شده است اند که به فروش نمی روند و یا وارد بازار اجاره نمی شوند.

مسئولان وزارت راه و شهرسازی نیز اعلام کرده اند که منتظر شرح این گزارش از سوی مرکز آمار هستند که این واحدهای مسکونی خالی از سکنه در کدام مناطق احداث شده است اند.

تحت این شرایط باید مشخص شود فایل های خالی از واحدهای مسکونی جهت رهن و اجاره را باید باور کرد که گزارشی که مرکز آمار از واحدهای خالی از سکنه می دهد؟

اکثر مشاوران املاک و حتی سازندگان اصیل نیز عنوان می کنند که اگر واحدهای مسکونی خالی از سکنه در پایتخت کشور عزیزمان ایران و یا کشور به تعداد فراوان وجود دارد، آیا با کمبود عرضه جهت اجاره آنهم در آستانه تابستان و فصل جابجایی مواجهیم؟

*عرضه با تقاضا همخوانی ندارد

جهانبخش مالکی یکی از مشاوران املاک گفت: بازار مسکن این روزها به علت شروع ماه مبارک رمضان راکدتر شده است است ولی قیمت ها نسبت به گذشته ثبات بهتری دارد،نکته ای که بازار مسکن از آن زحمت می برد این است که عرضه با تقاضا همخوانی ندارد.

وی افزود: قدرت خرید متقاضیان پایین است و اکثر سازنده ها با علم به این عنوان سرمایه خود را در بانک ها سپرده گذاری کرده اند و اتفاقاً با فرمولی که فقط خود بانک ها از آن اطلاع دارند سودهای 24 درصدی به این سپرده های میلیاردی پرداخت می کنند.

مالکی ادامه داد: بعد هنگامی که بانک ها سودهای بالای 24 درصد به سپرده گذاران پرداخت می کند نباید انتظار داشته باشیم که ساخت و ساز رونق بگیرد.

وی اضافه کرد: تنها کالا و یا بخشی که قیمت آن زیاد کردن نیافته، مسکن است ولی سایر بخش ها مثل انشعاب آب، برق و گاز و مصالح ساختمانی و حتی هزینه صدور جواز ساخت و ساز زیاد کردن یافته هست، تحت این شرایط که قیمت مسکن اوج نمی رود و خرید و فروش آن نیز راکد است سازنده نیز رغبتی جهت ورود به بازار مسکن از خود نشان نمی دهد.

*صدور یک طبقه زیاد و تشکیل شورا غیرقانونی است

وی در خصوص صدور جواز از سوی شهرداری ها گفت: متأسفانه جهت دادن جواز ساخت و ساز به یک ملک، دو بار به شورایی که در شهرداریها تشکیل می شود می رود،اگر قانون مشخصی جهت صدور جواز و فروش تراکم وجود دارد آیا باید جهت دادن مجوز ساخت یک طبقه زیاد باید اقدام به تشکیل شورا و پرداخت هزینه های زیاد شود؟

مالکی گفت: نبود عرضه مسکن این روزها باعث شده است تا قیمت اجاره بها زیاد از آنچه که انتظارش را داریم زیاد کردن یابد و کنترل قیمت اجاره بها نیز در اختیار وزیر مسکن و یا مدیر اتحادیه نیست آیا که مالکان،سازندگان و متقاضیان مسکن به قیمت تورم و شرایط اقتصادی کشور نگاه می کنند و براساس آن قیمت اجاره را زیاد کردن می دهند.

به گفته وی، قیمت اجاره بها بیش از 20 درصد زیاد کردن یافته هست.

*کمبود محسوس مسکن در بازار/نیازی به مراجعه به فایل اجاره نیست

سلطان محمدی یکی دیگر از مشاوران املاک در منطقه 19 می گوید: قیمت اجاره بها این روزها به علت نبود عرضه زیاد کردن یافته است و نسبت به سال گذشته 30 درصد رشد داشته هست.

وی افزود: شاید امسال تا حدودی ساخت و ساز اوضاع بهتری به خود گرفته است ولی بیش از یک سال طول می کشد تا این واحدها وارد عرضه جهت فروش و یا اجاره شوند.

سلطان محمدی خاطرنشان کرد: فایل اجاره مسکن به حدی کم کردن یافته است که هنگامی که متقاضیان مسکن تقاضای مسکن اجاره ای می کنند بدون مراجعه به فایل اجاره از حفظ شرایط و اوضاع اجاره مسکن را جهت متقاضیان مسکن بازگو و تشریح می کنیم.

به گفته وی، اجاره مسکن در این منطقه دیرتر از نقاط دیگر پایتخت کشور عزیزمان ایران متری یک میلیون تومان شده است است و این در حالی است که در بعضی از نقاط پایتخت کشور عزیزمان ایران مثل جنت آباد و تهرانپارس از متری یک میلیون تومان عبور کرده و به متری یک میلیون و 400 هزار تومان رسیده هست.

براساس این گزارش، در منطقه یوسف آباد نیز اجاره بهای مسکن از رشد 15 درصدی تا 20 درصدی برخوردار شده است و به گفته اکثر مشاوران املاک در این منطقه متقاضیان به علت اوج بودن قیمت اجاره بهای واحدهای نوساز میل به خود را به سمت واحدهای مسکونی قدیمی نشان می دهند.

در این منطقه یک آپارتمان 110 متری 15 سال ساخت 50 میلیون ودیعه و ماهانه 1.5 میلیون تومان به اجاره داده می شود.

در منطقه سنایی نیز یک واحد آپارتمان 80 متر نوساز 120 میلیون تومان رهن کامل هست. یک واحد آپارتمان نوساز 80 متری در میدان خراسان 90 میلیون تومان رهن کامل می شود.

***

بر اساس این گزارش گذری بر بنگاه های مشاور املاک این روزها مردم را با تناقض عجیبی روبرو می کند، این که بالاخره کشور با انبوه واحدهای خالی از سکنه بدون مشتری روبه رو است که طبق عرف بازاز در نبود خریدار باید به اجاره بروند، یا اینکه اساساً با کمبود مسکن مواجه است و باید آستین ها را جهت ساخت و ساز اوج زد؟ پرسشی که قرار بود بررسی کارشناسانه تر نتیجه های سرشماری سال نود و پنج به وسیله مسئولان وزارت راه و شهرسازی به آن پاسخ دهد و هنوز نداده هست.

منبع:فارس

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اجاره | بازار | میلیون | کمبود مسکن | اجاره بها | اجاره مسکن | بازار مسکن | مشاوران املاک

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog