cerusite ایران اسلامی پاکستان پاکستان

cerusite: ایران اسلامی پاکستان پاکستان تروریستی حسن روحانی اقدام تروریستی عملیات تروریستی

گت بلاگز اخبار اجتماعی ورود زنان به ورزشگاه‌ها حق ابتدایی آنهاست/ اوضاع زنان در افغانستان بهتر از کشو

مهمترین کار فراکسیون زنان در یک سال و چند ماه گذشته این بود که صدای زنان و این فراکسیون توانست بازتاب خواسته‌های زنانی باشد که به تریبون‌ها دسترسی ندارند و توان

ورود زنان به ورزشگاه‌ها حق ابتدایی آنهاست/ اوضاع زنان در افغانستان بهتر از کشو

نماینده اصلاح طلب: ورود زنان به ورزشگاه ها حق ابتدایی آنهاست/ اوضاع زنان در افغانستان بهتر از کشور عزیزمان ایران است

عبارات مهم : ایران

مهمترین کار فراکسیون زنان در یک سال و چند ماه گذشته این بود که صدای زنان و این فراکسیون توانست بازتاب خواسته های زنانی باشد که به تریبون ها دسترسی ندارند و توانست مطالبات آنها را مطرح کند.

این ها بیانات پروانه سلحشوری نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس است که از یک سال و اندی پیش تاکنون ریاست فراکسیون زنان مجلس دهم را عهده دار شده است است.

ورود زنان به ورزشگاه‌ها حق ابتدایی آنهاست/ اوضاع زنان در افغانستان بهتر از کشو

او بزرگترین دغدغه، حسرت و نگرانی اش را مهاجرت جوانان ایرانی به کشورهای دیگر عنوان می کند و با استناد به بیانات مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا که گفته فرار مغزها در چند سال اخیر ۳۰۰ برابر جنگ کشور عزیزمان ایران و عراق به اقتصاد کشور عزیزمان ایران صدمه زده، می گوید که حضور ۵ میلیون مهاجر ایرانی به عنوان نخبگان کشورهای دیگر از اقشار متفاوت جهت ما جای افسوس دارد.

سلحشوری که مدت هاست مطالبه حضور زنان در ورزشگاه ها را به طرق متفاوت دنبال می کند، ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه ها را یک تبعیض جنسیتی می داند و از شدت ناراحتی خود می گوید هنگامی که دیده زنان سوری توانسته اند جهت تماشای فوتبال کشور عزیزمان ایران و سوریه به ورزشگاه بروند در حالی که دختران ایرانی پشت درهای بسته ورزشگاه مانده اند.

مهمترین کار فراکسیون زنان در یک سال و چند ماه گذشته این بود که صدای زنان و این فراکسیون توانست بازتاب خواسته‌های زنانی باشد که به تریبون‌ها دسترسی ندارند و توان

مشروح گفت وگوی ایسنا با پروانه سلحشوری را در زیر می خوانید:

زحماتی که در جمهوری اسلامی جهت زنان کشیده شده است را با ممنوعیت ورود به ورزشگاه ها از بین نبریم

– در روزهای گذشته و به خصوص بعد از مسابقه فوتبال کشور عزیزمان ایران و سوریه و حواشی آن عنوان ورود زنان به ورزشگاه ها بار دیگر در معرض توجه قرار گرفته، با توجه به رویکرد مثبت دولت در این زمینه فکر می کنید آیا این تابو جهت زنان شکسته نمی شود؟

موضوع ورود زنان به ورزشگاه ها یک مسئله فرهنگی هست. کما اینکه در بسیاری از کشورهای اسلامی دنیا هم زنان اجازه ورود به ورزشگاه ها را دارند. به هر حال باید جایی وجود داشته باشد که اوقات فراغت فرزندان ما در آنجا سپری شود، ورزشگاه ها یکی از جاهایی هستند که می توانند خوش حالی ایجاد کنند. فرض کنید اگر مسابقه والیبال کشور عزیزمان ایران و فرانسه در کشور عزیزمان ایران بود و همه می توانستند به ورزشگاه بروند، چه انرژی و شور و نشاطی به جامعه تزریق می شد.

ورود زنان به ورزشگاه‌ها حق ابتدایی آنهاست/ اوضاع زنان در افغانستان بهتر از کشو

به نظر من عنوان ورود زنان به ورزشگاه ها یک مسئله کوچک و حق ابتدایی است ولی متاسفانه کاری کرده اند که به یک معضل تبدیل شده است و خارجی ها آن را مثل چماق بر سر ما می کوبند که شما حقوق زنان را رعایت نمی کنید. آیا حضور زنان در ورزشگاه ها آزادی بیشتری می خواهد یا اینکه زنان بتوانند در تقریبا به جز چند مورد خاص در تمامی عرصه های سیاسی، اجتماعی اقتصادی و فرهنگی فعالیت کنند؟ امروز ریاست شرکت هواپیمایی کشور به عهده یک زن است که دکترای هوا و فضا دارد و به نظر می رسد رشته مردانه ای است ولی ایشان توانسته تجربه خوب علمی و عملی در این زمینه به دست بیاورد و در راس این شرکت قرار گیرد. آیا باید زحماتی که در جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران جهت زنان کشیده شده است را با ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه ها از بین ببریم.

البته چنین مرزبندی های جنسیتی ریشه در ساختارهای فرهنگی و اجتماعی ما دارد. این چنین ساختارهایی است که بعضی نقش ها و مکان ها را جنسیتی می کنند.

مهمترین کار فراکسیون زنان در یک سال و چند ماه گذشته این بود که صدای زنان و این فراکسیون توانست بازتاب خواسته‌های زنانی باشد که به تریبون‌ها دسترسی ندارند و توان

سیاسیون جناح راست هم بعضا مخالفتی با حضور زنان در ورزشگاه ها ندارند

– بعضا گفته می شود دولت جهت برداشتن این مانع ملاحظاتی دارد، دقیقا چه ملاحظاتی مانع تحقق رویکرد دولت در این زمینه می شود؟

ورود زنان به ورزشگاه‌ها حق ابتدایی آنهاست/ اوضاع زنان در افغانستان بهتر از کشو

ما پیش از این در مورد ورزشگاهای کم جمعیت و سرپوشیده مشکلی نداشتیم در شرایط فعلی هم بسیاری از سیاسیون جناح راست از جمله آقای رسایی نسبت به این عنوان تصویر العمل نشان داده و مخالفتی با حضور زنان در ورزشگاه ها نداشته اند.

به نظر می رسد اگر این عنوان دینی صرف بود، آیا بانوان سوری توانستند با آن وضع(اشاره به اوضاع حجاب بعضی تماشاگران زن سوری) به تماشای بازی کشور عزیزمان ایران و سوریه بنشینند و زن ایرانی نمی تواند به ورزشگاه برود با اینکه هم زنان سوری و هم ایرانی هر دو مسلمان هستند. ما باید جایی این استانداردهای دوگانه را حل کنیم. وقت آن رسیده که این مطالبه به نتیجه برسد.

گاهی اوقات کار به جایی می رسد که صرفا خود دولت باید وارد عمل شود. دولت نباید حرف و عملش با هم منافات داشته باشد. شاید در مجلس صداهای مختلفی وجود داشته باشد ولی دولت باید یک تصمیم بگیرد و به همان عمل کند. به نظر من دولت باید هرچه سریعتر در این زمینه وارد عمل شود.

– بعضی معتقدند عنوان حضور زنان در ورزشگاه ها در اولویت نیست. چه پاسخی جهت این افراد دارید و فکر می کنید چطور می شود این عنوان را در جامعه تعریف کرد؟

من هم پیش از این همین حرف را می زدم و می گفتم هنگامی که شما به عنوان یک دختر جوان شغل ندارید طبیعتا این عنوان اهمیت بیشتری دارد تا عنوان حضور در ورزشگاه و اینکه مگر این مسئله مطالبه چند درصد از زنان است ولی بعدها که جلو رفتم دیدم این پرسشها با هم منافات ندارد. من می توانم به عنوان نماینده مردم پیگیر عنوان اشتغال باشم و در عین حال مسئله حضور زنان در ورزشگاه ها را هم پیگیری کنم. بحث ما اولویت نیست بلکه طرح یک مطالبه به عنوان یک حق در کنار مطالبات دیگر هست. در حال حاضر عنوان اشتغال و ازدواج یک مسئله اجتماعی است ولی نمی توان از این خواست و تبعیض جنسیتی هم گذشت.

تا زمانی که ورود به ورزشگاه سهمیه ای و گزینشی باشد، حضور پیدا نمی کنم

-در جریان مسابقه فوتبال کشور عزیزمان ایران و سوریه چند تن از زن های نماینده از جمله شما جهت حضور در استادیوم دعوت شدید ولی شما این دعوت را نپذیرفتید، دلیلش چه بود؟

من در بعضی پرسشها حساسیت خاصی دارم. به عنوان نمونه اعتقاد دارم تا زمانی که ورودم به ورزشگاه براساس یک امتیاز باشد از این امتیاز استفاده نمی کنم. همانطور که قبلا هم گفته ام تا زمانی که همه نتوانند از توئیتر استفاده کنند از این شبکه اجتماعی نیز استفاده نخواهم کرد. اعتقاد دارم اینکه یکی دو نفر با امتیاز وارد ورزشگاه شوند مشکلی را حل نمی کند. البته اختلاف من با بعضی همکاران در این زمینه اختلاف روش و رویکرد است و ما در نشانه و اصل عنوان اختلاف نظری با یکدیگر نداریم. هنگامی که می بینم زن سوری وارد ورزشگاه شده است و دختران ما نمی توانند به ورزشگاه بروند برایم قابل درک نیست.

امیدوارم این مانع به زودی برطرف شود تا بهانه ای هم دست خارجی ها نداشته باشیم که بگویند حقوق شهروندی رعایت نمی شود.

بزرگترین دغدغه، حسرت و نگرانی ام مهاجرت جوانان تحصیلکرده و نخبه است

ما به جوانان مان می گوییم ورزشگاه نروید و بازار هم نروید لیکن پدیده پاساژگردی رواج پیدا می کند. بسیاری از این جوانان امتیازهای فرزندان مسئولین و آقازادگان را ندارند. همین ها اگر به کشورهای دیگر بروند تبدیل به مریم میرزاخانی ها می شوند و اگر مثل این زن در جوانی فوت نکنند شاید هیچ وقت نفهمیم چه نوابغی را از دست داده ایم. ما باید روزانه حسرت بخوریم و کاری از دستمان بر نمی آید. این بزرگترین دغدغه، حسرت و نگرانی است که من را به شدت آزار می دهد.

گفته می شود ایرانیان سومین ملتی هستند که به دنبال مهاجرتند و میزان مهاجران ایرانی به حدود ۷ میلیون نفر رسیده که در این میان حجم خروج نخبگان از کشور نیز قابل تامل هست. طبق آمار صندوق بین المللی پول، کشور عزیزمان ایران از نظر فرار مغزها در بین ۹۱ کشور دنیا مقام اول را از آن خود کرده و هر سال تا ۱۸۰ هزار نفر با تحصیلات عالیه از کشور عزیزمان ایران مهاجرت می کنند. مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا هم گفته فرار مغزها در چند سال اخیر ۳۰۰ برابر جنگ کشور عزیزمان ایران و عراق به اقتصاد کشور عزیزمان ایران صدمه زده است.

در جایی شنیدم که از ۱۵۰ دانش آموخته دانشگاه شریف ۱۴۸ نفر مهاجرت کرده و تنها دو نفر در کشور عزیزمان ایران مانده اند. این عنوان دیگر فقیر و غنی هم ندارد و فقط می خواهند بروند. ما فرزندانمان را تربیت می کنیم و آنها دوره های لیسانس و فوق لیسانس و دکترا را طی می کنند و این همه هزینه به کشور تحمیل می شود و به علت اینکه نمی توانیم از این همه پتانسیل به خوبی استفاده کنیم مهاجرت می کنند.

زمانی کسی می گفت حتی اگر یک نفر هم بماند مشکلی نیست. الان همه به این فکر هستند که زندگی ارزش را از این نابسامانی نجات دهند. حتی بعضی افراد می گویند هنگامی که قرار است فرزندانمان در سنین اوج از کشور خارج شوند بعد آنها را از دوره دبیرستان به خارج از کشور بفرستیم. در حال حاضر ۵ میلیون مهاجر ایرانی، نخبگان کشورهای دیگر از اقشار متفاوت پزشک، ورزشکار، پرستار و هنرمند هستند و این جهت ما جای افسوس دارد.

وزیر آموزش و پرورش باید از بین زن ها گزینش می شد

– پیش از تشکیل کابینه بسیاری از زنان حضور وزیر زن در کابینه را از جمله مطالبات مهم از دولت می دانستند. آیا علیرغم وعده های دولت این عنوان محقق نشد؟

بعضی افراد معتقدند اینکه چند معاون وزیر زن داشته باشیم بهتر است تا اینکه تنها یک وزیر زن در کابینه حضور داشته باشد ولی مگر اینها چه منافاتی با هم دارند. آیا اگر یکی از ۱۸ وزیر کابینه زن باشد قدرت چانه زنی پیدا نمی کند؟ زن ابتکار در این چند سال از زنان بسیاری در محیط زیست استفاده کردند و اگر درست بخاطر داشته باشم گفته بودند حدود ۴۰ درصد زیر مجموعه ام زنان بوده اند.

آموزش و پرورش نگاه ها و تفکیک های جنسیتی را از بین ببرد

البته در بین وزارتخانه ها دو وزارتخانه راه و نفت رویکرد خوبی نسبت به زنان دارند. در حالی که به نظر می رسد مردانه ترین وزارتخانه ها هستند. انصافا مردها زنگنه و آخوندی در این زمینه خوب عمل کرده اند. در وزارت ارشاد و آموزش و پرورش که اکثریت بدنه آن از زنان هستند، انتظار می رود از زنان بیشتری در سطوح مدیریتی استفاده شود. مشخصا راجع به وزارت آموزش و پرورش که ۷۰ درصد بدنه آن زنان هستند، به آقای بطحایی گفتم که انتظار ما این است مدیرکل استانی و معاون زن داشته باشید. جهت این وزارتخانه هم گزینه هایی مثل زن ها تندگویان، شجاعی و سعیدی وجود داشت و به نظرم باید یک زن به عنوان وزیر در رأس این وزارتخانه قرار می گرفت، تجربه کشورهای پیشرفته هم نشان می دهد که بهتر است آموزش و پرورش را زنان مدیریت کنند.

در هر حال جهت اقای بطحایی ارزوی موفقیت می کنم و امیدوارم از زنان شایسته در این حوزه استفاده کند. اگر از همین جا شروع نشود و ما نخواهیم زنان دیگری را به همراه خود به اوج بکشیم توسعه رخ نخواهد داد. اگر جهت توسعه برنامه می نویسیم باید بدانیم که زن ها یک مولفه تاثیرگذار و عامل توسعه هستند. وظیفه آموزش و پرورش است که این نگاه ها و تفکیکهای جنسیتی را از بین ببرد بعد بهتر است که از خودش شروع کند.

افغانستان نگاه بهتری به زنان دارد

در حال حاضر وزارت کار چندین مدیرکل زن دارد و قرار است در گزینش معاونین هم از زنان استفاده شود. من هم به شدت پیگیر مطالبات زنان در این حوزه هستم؛ چراکه عنوان زنان خانواده را هم در بر می گیرد. همانطور که می گویند منزل بی زن نمی شود، جامعه هم بی زن نمی شود و می شود چیزی مثل عربستان که البته از نظر آزادی اجتماعی با ما قابل مقایسه نیست. البته جایی مثل افغانستان از نظر نگاه توسعه ای به زنان وضع بهتری دارد. جامعه مدنی در این کشور البته عقب مانده است ولی مسئولینش به این نتیجه رسیده اند که باید رشد بدهند اگرچه جامعه مدنی این امر را پذیرا نیست. در برابر در کشور ما جامعه مدنی رشد کرده ولی مسئولین نمی پذیرند!

فراکسیون زنان بازتاب صدای زنان جامعه است

– عملکرد فراکسیون زنان مجلس را از شروع فعالیت مجلس دهم تاکنون چطور می بینید و به نظر خودتان مهمترین اقدام این فراکسیون در حوزه زنان چه بوده است؟

مهمترین کار فراکسیون زنان در یک سال و چند ماه گذشته این بود که صدای زنان و این فراکسیون توانست بازتاب خواسته های زنانی باشد که به تریبون ها دسترسی ندارند و توانست مطالبات آنها را مطرح کند. ما البته در زمینه قوانین حوزه زنان هم مشکلاتی داریم ولی زیاد به تنقیح و اصلاح قوانین نیاز داریم. از جمله اینکه سن ازدواج را اوج ببریم و مانع از دواج کودکان شویم. بنابراین باید دو سه کار مهم انجام دهیم.

در برنامه ششم توسعه جهت زنان کارهای خوبی انجام دادیم از جمله طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، مالیات بر ارزش افزوده ورزش و تخصیص داده شده است بخشی از آن به ورزش زنان، مشاوره جهت طلاق و بیمه زنان منزل دار را آینده نگری کردیم. البته زیاد عملکرد ما در سال گذشته در عنوان برنامه ششم بازتاب داشت و در شش ماه اخیر هم انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات هیئت رئیسه مجلس، بررسی کابینه و تعطیلی های پیاپی را داشتیم. بنابراین ورود چندانی به حوزه قانون گذاری نکردیم.

البته زنان مجلس در انتخابات ریاست جمهوری هم نقش فعالی داشتند. در همین مدت عنوان تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و همچنین تسهیل شرایط خروج زنان از کشور بدون اجازه همسر را پیگیری کردیم. در مورد طرح اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی دولت خواستار توقف بررسی این طرح شد تا لایحه خود را در این زمینه تقدیم مجلس کند. هرگاه این لایحه به مجلس ارائه شود ما عنوان را به جریان خواهیم انداخت. در مورد طرح تسهیل مجوز خروج از کشور جهت زنان متاهل در شرایط خاص نیز این طرح به هیئت رئیسه مجلس ارجاع شده است و در نوبت بررسی قرار گرفته هست. در این طرح آینده نگری شده است که اجازه همسر جهت خروج از کشور در مورد بعضی گروه های زنان برداشته شود.

ریسک حضور زنان در عرصه های سیاسی باید کم کردن یابد

طرح تخصیص امتیاز مثبت جهت زنان جهت حضور در مجلس هم از جمله کارهایی است که در مجلس در حال پیگیری آن هستیم و امیدوارم تا آخر این مجلس بتوانیم با کمک معاونت زنان به نتایجی مثبتی در این زمینه برسیم. در بسیاری از کشورهای دنیا سوم به این عنوان توجه شده است که زنان وارد عرصه سیاست شوند. در حال حاضر حضور زنان در عرصه سیاست ریسک پذیری بالایی دارد تا جایی که حتی در وقت عضویت کاندیداهای مجلس و شوراهای شهر وقت کمی عضویت می کنند. ما باید این ریسک را پایین بیاوریم. زنان مجالس پیشین بعضا با تجربه علمی و اجرایی متاسفانه از عرصه های مدیریتی به علت رویکرد سیاسی دور مانده اند در حالیکه آنها اعتقاد و متعلق به همین نظام هستند، در برابر مردانی که درهمان مجالس بوده اند، اکنون پست می گیرند. حتی تندروی آنها زیاد از زنان بوده. این نشان می دهد زنان در عرصه سیاست آسیب پذیرترند و ما نیاز داریم این آسیب پذیری را کم کنیم که در این راستا نیازمند همراهی مسئولین و مردم هستیم.

زن هایی که در کشور ما مسئولیت می گیرند، به شدت زیر ذره بین هستند و گاهی حتی اگر گاف کوچکی بدهند همه عملکرد آنها زیر پرسش می رود. اینکه ما بخواهیم یک فرد را به خاطر یک عنوان کوچک زیر پرسش ببریم، به این معنا است که جامعه باید در بعضی موارد آمادگی بیشتری پیدا کند. به نظر من باید صبر و تحمل اجتماعی قدری زیاد شود تا بعضی غلط های ناخواسته در پروپاگاندا و تبلیغات رسانه ای برجسته نشود.

تلویزیون سلیقه ای و جهت دار عمل می کند

البته در رسانه ای مثل صداوسیما ما نفوذ چندانی نداریم و این رسانه عمدتا در انتشار خبرهای ما جانب انصاف را رعایت نمی کند. در واقع نمایندگان زن تریبون چندانی هم ندارند. البته نمایندگان زن شهرستان به شبکه های استانی فراخوانده می شوند ولی نمایندگان پایتخت کشور عزیزمان ایران همین امکان را هم ندارند. جایی مثل صداوسیما نقش تعیین کننده ای در ایجاد اتصال بین مردم و مسئولین دارد و در واقع یک نهاد میانجی قدرتمند است که می تواند مردم را به وسیله گروه های مرجع آگاه کند ولی متاسفانه تلویزیون ما در این زمینه فعال نیست و سلیقه ای و جهت دار عمل می کند.

در فراکسیون زنان مجلس دهم کار کمی انجام نشده ولی فعالیت های ما کمتر رسانه ای شده است هست. ما نشست ادوار فراکسیون زنان را جهت نخستین بار برگزار کردیم که کار خوبی بود. زن هایی بودند که سال ها از مجلس دور بودند در این نشست حضور پیدا کردند. همچنین با کمک مرکز پژوهش ها اتاق فکر زنان را راه انداختیم تا مطالبات زنان را پیش ببریم و با وزرای مختلفی هم جلساتی برگزار کردیم که نتیجه های خوبی داشته هست. ما همچنین در این مدت با معاونت امور زنان ریاست جمهوری ارتباط خوبی داشتیم و اکنون هم با زن ابتکار مراودات سازنده ای داریم و امیدوارم در نیمه دوم امسال فعال تر ظاهر شویم.

– طرح مجلس جهت تسهیل خروج بعضی اقشار زنان از کشور بدون اجازه همسر انتقاداتی را بین فعالان زنان برانگیخته بود که در قانون گذاری جهت این عنوان بازهم عده ای مستثنی می شوند؛ پاسخ شما به آنها چیست؟

ما نماینده مردم هستیم و نه فعال سیاسی یا فعال زن بیرون از مجلس. باید ببینیم مجلس و شورای نگهبان چقدر آمادگی بررسی و تصویب این عنوان را دارند. در واقع براساس واقعیات این طرح را ارائه کردیم و خواستیم گامی به جلو باشد ولی در بیرون با آن مخالفت شد. مثل طرح بازنشستگی پیش از موعد زنان که فعالان زن به شدت علیه ما کار کردند و می گفتند این امر باعث منزل نشین شدن زنان می شود. در حالیکه تلاش ما این بود که بتوانیم در صورت بازنشستگی پیش از موعد یک زن در یک اداره یک زن دیگر را جایگزین کنیم. ولی به هرحال با این پیشنهاد مخالفت شد. البته الان هم زن ابتکار گفته بازنشستگی پیش از موعد در دولت تصویب شده است هست. گرچه مصوبه دولت ۲۵ سال سابقه با ۵۵ سال سن است.

– اخیرا دیوان عدالت اداری بخش نامه وزارت کار راجع به ممنوعیت اخراج مادران شاغل را ابطال کرده چراکه گفته می شد چنین موضوعی به مصوبه قانونی مجلس نیاز دارد. آیا مجلس ورودی به این عنوان خواهد داشت؟

آنچه مهم است این است که مهدهایی کنار ادارات باید احیا شود. متاسفانه در دوره آقای احمدی نژاد مهدها بعضا جمع شد و مشکلاتی به وجود آورد. الان مورد نیاز است این مهدها احیا شوند. این کار باعث ایجاد اشتغال هم می شود. در همه جای دنیا پرستاری کودک و مهدکودک ها وجود دارد و اساسا جهت تربیت اجتماعی کودکان نیز مورد نیاز هستند. گاهی این امکانات از بین بردن می شود که زنان در منزل بنشینند.

– بعضی زن های نماینده فتوایی از آیت الله مکارم راجع به ممنوعیت ازدواج کودکان گرفتند. با توجه به اینکه فراکسیون زنان به دنبال قانون گذاری در این حوزه است چه اقدام دیگری در این زمینه انجام شده است ؟

با توجه به اینکه این عنوان ابعاد فقهی دارد، ما به دنبال گرفتن فتوا از مراجع بیشتری هستیم تا بتوانیم این طرح را پیگیری کنیم.

افزایش مرخصی وضع حمل باعث از دست رفتن بازار کار زنان می شود

– زیاد کردن مرخصی وضع حمل زنان از ۶ ماه به ۹ ماه با وجود اینکه تبدیل به مصوبه قانونی شده است ولی در بعضی ادارات اجرا نمی شود، فراکسیون زنان جهت پیگیری این عنوان چه کاری انجام داده است؟

این کارها در کشورهای پیشرفته انجام می شود و حتی مرخصی های طولانی تری بدون حقوق هم جهت زنان در تظر گرفته می شود، ولی در کشور ما چون ضریب امنیت و ادامه شغل پایین است فکر می کنم باعث از دست رفتن بازار کار زنان می شود. در موارد زیادی هم شاهد اخراج زنان بوده ایم. طبیعی است کارفرما هنگامی که می خواهد ۹ ماه یک نیرو را نداشته باشد، تلاش می کند او را با فرد دیگری جایگزین کند.

سلب حضانت در موارد کودک آزاری پیگیری شود

– در روزهای گذشته اخباری مبنی بر بازداشت کودکان کار انتشار یافته که تصویر العمل هایی زیادی را در بین فعالان کودک برانگیخته هست. آیا این عنوان را پیگیری کرده اید؟

طبیعتا اگر خانواده مسئول فرزند نباشد در خیلی جاهای دنیا نسبت به سلب حضانت اقدام می شود و مسئولیت فرزند را دولت به عهده می گیرد. این البته مختص کودکان کار هم نیست. ما باید عنوان سلب حضانت را در جاهایی هم پیگیری کنیم که کودک در منزل مورد آزار قرار می گیرد. من مراجعه کننده ای داشتم که دختر مورد آزار جنسی پدر قرار می گرفت و می ترسید به منزل برود. قاعدتا در چنین مواردی باید سلب حضانت انجام شود ولی پدر ولی دم محسوب می شود و از نظر قانونی نمی شود هیچ کاری کرد و ثابت کردن چنین مواردی سخت هست. قانون باید در چنین مواردی وارد عمل شود. ما موارد کودک آزاری در کشور کم نداریم. در مواردی این کودک آزاری جنسی و در بعضی موارد جسمی است و و جان کودک در خطر هست. اینها آسیب های معنوی و روانی در پی خواهد داشت که باعث می شود این کودکان در آینده در معرض بزهکاری و بزه دیدگی قرار گیرند. بسیاری از بیماران روانی در کودکی تجربه آزار دارند. ما باید در این زمینه ورود کنیم. البته لایحه حمایت از حقوق کودکان هم در حال بررسی در کمیسیون قضایی مجلس است ما هم جلساتی را در این زمینه داشته ایم و معتقدیم باید ابعاد اجتماعی و فرهنگی این عنوان را پررنگ تر ببینیم.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | ایرانی | ورزشگاه | ورزشگاه | ایرانیان | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog